Polish    English    German    French    Russian
Menu Główne
Start arrow Jachty żaglowe
Jachty żaglowe

Jachty żaglowe serii VIS

Serię stanowią jachty VIS 45, VIS 55 i VIS 65. Przeznaczeniem ich jest żeglarstwo śródlądowe: turystyka i udział w regatach jachtów kabinowych. Wszystkie zaprojektowano z myślą, by dać przeciętnie zaawansowanemu żeglarzowi, za niewysoką cenę, możność pływania własnym jachtem szybko, bezpiecznie i wygodnie, a chętnym - szansę rozbudowy wersji podstawowej (w granicach rozsądku).

VIS 45 i VIS 65 budowane są od 1998 r. w kilku wersjach: z mieczem uchylnym lub szybrowym, z kambuzem lub bez, z mniej lub bardziej rozbudowanym ożaglowaniem (np. z genakerem, z fokiem samozwrotnym itd.), jako jednostki gotowe do pływania lub komplet skorup do samodzielnej zabudowy - zgodnie z dokumentacją lub "na ryzyko" armatora.

Pierwszy VIS 55 zbudowany i opływany został w roku 2008. W przeciwieństwie do swych starszych braci jeszcze nie wygrał żadnych regat, ale pokazał, że jest co najmniej równie dzielny, a jeśli chodzi o walory użytkowe, to ma pewną przewagę zarówno nad VISem 45 dzięki dodatkowemu 1 mb przestrzeni życiowej, jak i nad VISem 65, bo przy podobnej kubaturze kabiny i niewiele krótszemu kokpitowi jest łódką znacznie łatwiejszą do transportu.

Głównym producentem jest od 2001 r. firma RAMOKLES. Jachty wykonywane są z laminatów poliestrowo-szklanych: kadłub i wszystkie klapy jako skorupy monolityczne, nadbudówka i kokpit przekładkowa (z wyjątkiem powierzchni pionowych). Wszystkie laminatowe części łączone są na stałe poprzez zlaminowanie (np. kadłub z nadbudówką, jaskółki z kadłubem, gródź achterpiku itd) oraz klejenie (moduł wewn. z kadłubem). Montowany jest osprzęt, ożaglowanie i olinowanie wiodących firm krajowych lub wskazanych przez nabywcę. Od 2008 r. zakładane są, zamiast dotychczas laminatowych, miecze uchylne z płyt stalowych profilowanych, cynkowanych na gorąco.

VIS 45, VIS 55, VIS 65 oraz NET 24 to żaglówki wyposażone w komplet materacy, komplet żagli (turystycznych) oraz pantograf
do zamocowania silnika pomocniczego. Istnieje możliwość doposażenia łodzi w zlewokuchenkę wraz z przyłączami oraz w WC ekologiczne.

VIS 45

VIS 45

VIS 55

VIS 55

VIS 65

VIS 65

NET 24

NET 24